Van’ın Çomaklı köyünde doğan RESSAM Haydar Ekinek

1967 yılında, Van’ın Çomaklı köyünde doğan RESSAM Haydar Ekinek ilköğrenimini Van İskele Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda  lise eğitimini ise  Van Endüstri Meslek Lisesi’nde tamamladı.1990 yılında İstanbul’a yerleşen ressam Haydar EKİNEK, halen orada yaşamını sürdürmektedir.

             Resim’e olan ilgisi küçük yaşlarda başlayan Ressam Haydar Ekinek’in bu yeteneğini ilkokul öğretmeni Hanlar Koca keşfetti. Ortaokul ve lise yıllarında katıldığı birçok resim yarışmalarında birincilikler elde etti.

 

            İlk zamanların da  hobi olarak hayatında yer edinen resim, daha sonra iş hayatında da belirleyici rol oynamaya başladı. Önceleri karakalem ve soyut resim olarak başlayan çalışmalar, zamanla modern çizgilerle farklı bir boyut kazandı. Bu yeni tarzı, duvar ressamlığında ve dekorasyonda çokça kullanandı, ticari amaçla yaptığı bu çizimler onun sürrealist çalışmalarına ara vermesine sebep oldu.

              Halen kendisine ait resim atölyesinde çizimlerine devam eden ressamın amacı, insanlara resmin dilini öğretmek ve insanları sanat çevresinde birleştirmektir. Bu nedenle farklı çizgilerle çeşitli resimler yapan ressam, yaptıklarını açtığı sergileriyle halkla ulaştırma çabası içindedir.

 

              Şu ana kadar yaptığı çalışmalarla halkın takdirini toplayan ressamın en büyük özelliği, doğduğu topraklardan  kopmaması ve sanatın evrensel dilini kendi hemşerileriyle paylaşmasıdır.

               Ressamın ileriye dönük projeleri kendi atölyesinde hayat bulmakta ve bu çalışmaları çeşitli sergilerle, sanatseverlerle buluşturmaktadır. İlk sergisini memleketi, Van Atatürk Kültür Merkezi’nde açan ressam, 2.kişisel sergisini İstanbul Harbiye Askeri Müze’sinde açmıştır.

 

               Ressam Haydar Ekinek’in bir sonraki sergisi; Van Akdamar Adası’nda, Eylül 2. haftası Ermeni Ortodoks Kilisesi Akdamar Ayini  paralelinde sanatseverlerin beğenisine açık olacaktır.

15-16 Mart Tarihleri arasında Beşiktaş Bahçeşehir Üniversitesinde ki Haydar EKİNEK kişisel resim sergimizde tüm sanat sever dostlarımızı yanımızda görmekten şeref duyarız..
 Perşembe, 12:30 – Cuma, 18:00.. 

facebook sergi etkinlik sayfamız 

https://www.facebook.com/events/345141208857935/ Twitter  sayfamız

https://twitter.com/bogazici_sanat Facebook hayran sayfamız

https://www.facebook.com/haydarekinek

                

                            HABER:Fesih YORULMAZ

 

Yorumlar • Yazının Tarihi: 21 Kasım 2014
 • Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

Başkanlarımız

Sosyal Yardımlar

Ziyaretçi Defteri

 • Necmettin Yalın / 8 Nisan 2016:
  Merhabalar Babamın Üye Olduğu Özalp -Saray Derneği Kurucuları ve Yetkilileri... »
 • Mehmet Kaya / 29 Aralık 2015:
  Değerli Dost ve Akrabalarım Eşimin Cenazesinin Hazırlanıp Defnedilmesinden ve Taziye... »
 • Ekrem Eralmaç / 22 Aralık 2015:
  Değerli Dost ve Akrabalarım Annemin Cenazesinin Hazırlanıp Vana Gidişinden ve... »

Ziyaretçi Sayacı

3486756
Users Today : 71
This Month : 2027
This Year : 13780
Who's Online : 7